دانستنیهای بازاریابی


انواع بازاریابی‌ هایی که در ایران کاربرد دارند.انواع بازاریابی در مرکز جامع مدیریت بازاریابی “پارک بازاریابی ایران” که در شرکت ها پیاده سازی و اجرایی می‌شود، عبارتست از:

بازاریابی و فروش سیستماتیک FG360
بازاریابی عصبی
بازاریابی سبز
بازاریابی اجتماعی
بازاریابی پارتیزانی
بازاریابی تلفنی
بازاریابی صنعتی
بازاریابی مستقیم
بازاریابی شبکه ای
بازاریابی حسی
انواع بازاریابی که در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت و بسیار متنوع هستند. اما لازم است دید که روش های مختلف و انواع بازاریابی را مدیران با چه هدفی دنبال خواهند کرد.
هدف اصلی مدیران و مالکین شرکت ها از طی کردن انواع بازاریابی در شرکت ها، ایجاد یک برند قوی یا یک برند معروف یا مواردی از این دست می‌باشد. همه متخصصین مدیریت بازاریابی می دانند  که فروش در سایه بازاریابی حاصل خواهد گشت و در صورتی که کلیه فرایند های مربوط به بازاریابی از قبیل ، تحقیقات بازاریابی ، شناسایی نیازها و خواست های مشتریان و در نهایت روش های کسب رضایت مشتریان باید به درستی طی شود تا از شرکت شما یک برند با هویت مثبت در ذهن مشتریان ثبت گردد.
اما چگونه می توان مطمئن بود که مسیری را که مدیران شرکت در آن قدم نهاده اند، به سمت و سوی درستی پیش می‌رود. روشی که بتوان به این قطعیت رسید که انواع بازاریابی به درستی در شرکت مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین اهداف مدیران در رسیدن به یک برند قوی در جامعه محقق می گردد، از طریق تحقیقات بازاریابی جامع در میان بازار هدف دست یافتنی است. البته ضروری است که ما پس از انجام تحقیقات بازاریابی صحیح و دقیق جهت بکارگیری انواع بازاریابی (با روش های علمی) ، برنامه استراتژی بازاریابی و بلند مدت و همچنین برنامه های کوتاه مدت برای مدیریت بازاریابی سازمانی خود تدوین نماییم.برخی مفاهیم و انواع بازاریابی شامل:

بازاریابی درخواست به اقدام  Call to Action Marketing

این بازاریابی بخشی از بازاریابی درون سیستمی می‌باشد که در داخل وب سایت از طریق بنر، متن یا یک تصویر اتفاق می‌افتد، این ابزارهای بازاریابی، تلاش می نمایند تا فرد را به کلیک بر روی آن ترغیب نموده و وارد دالان ارتباط با سایت گردد که نهایتاً به یک فروشگاه آنلاین ختم شده و آن را به فروش تبدیل کند.

بازاریابی Alliance Marketing

بدین معناست که چند شرکت که با یکدیگر بر سر منابع خویش ائتلاف نموده تا یک محصول یا خدمت را ترویج کرده و به فروش برسانند. در این حالت، نه تنها سود بیشتری برای سهامداران خویش ایجاد مینمایند، بلکه سهم بازار خویش را نیز افزایش داده و تاثیر بیشتری بر بازار خواهند داشت.

بازاریابی گاز انبری Ambush Marketing

شناسایی و حضور در محل کمپین برندینگ یک شرکت، برای انجام تبلیغات در خصوص یک برند دیگر، بدون پرداخت هیچ مبلغی به عنوان اسپانسر به شرکت برگزارکننده آن کمپین است ، که این امر موجب کاهش ارزش سرمایه گذاری بر آن کمپین ازنقطه نظر اسپانسرها می‌گردد.

بازاریابی محدود Close Range Marketing

این نوع بازاریابی را بازاریابی از نوع نزدیک Proximity Marketing هم می‌گویند. از تکنولوژی هایی نظیر Wi-Fi یا Bluetooth  در جهت ترویج محصولات و خدمات در نزدیکی محل حضور مشتریان استفاده می‌شود.

بازاریابی اَبری  Cloud Marketing

این شکل از بازاریابی در مورد بازاریابی در فضای وب است، جایی که تمام منابع و امکانات بازاریابی تحت شبکه آنلاین جابجا می‌شود و مخاطبین در فرایند این نوع بازاریابی قادر به توسعه، اصلاح، استفاده و یا به اشتراک گذاری آن هستند.

بازاریابی مشارکتی  Affinity Marketing

بازاریابی مشارکتی یا Partnership Marketing هم خوانده می شود،این تکنیک باعث ایجاد یک رابطه عمیق بین برندهای مکمل می‌شود. از طرفی دیگر، این استراتژی مشارکتی دارای منافع برای هر دو برند(شرکت) خواهد بود. هنگامی که یکی از شرکت ها در جهت کسب درآمد برای خود موجب خلق ارزش برای یک مشتری می شود، دیگر درحال ایجاد ارتباط با مشتریان جدید می‌باشد.

بازاریابی گروه اجتماعی  Community Marketing

این تکنیک بازاریابی در خصوص برآوردن نیازها و احتیاجات مشتریان حاضر در یک گروه اجتماعی در یک منطقه جغرافیایی خاص می‌باشد و با جذب مصرف کنندگان جدید از خارج آن گروه نیز مخالف است.

بازاریابی محتوا  Content Marketing

در این مورد، محتوا تولید و در کانال ها و بسترهای متفاوتی منتشر می‌شود. این محتوا در جهت ارائه اطلاعاتی در مورد خدمات و محصولات مشخص به مشتری بالقوه و تأثیرگذاری بر آن، بدون استفاده از هیاهوی سنتی فروش و فروشندگی می‌باشد.

بازاریابی مفهومی  Context Marketing

در این نوع بازاریابی تمرکز بر مشخصات محصول و خدمات نیست، بلکه تمرکز بر ایجاد رابطه و معرفی و تبیین یک سبک زندگی است. بازاریابی مفهومی به معنای انتقال محتوا به افراد مناسب، از کانال مناسب و در زمان مناسب می‌باشد.

بازاریابی با نمونه رایگان  Free Sample Marketing

بازاریابی با نمونه رایگان شبیه به بازاریابی شبه رایگان نیست، زیرا صرف نظر از آنکه بر ارائه محصول رایگان تکیه دارد، اما این ارائه رایگان در جهت آشنایی مشتری با محصول می‌باشد. شرکت امیدوار است تا با تأثیر مناسب بر مشتری، او را برای خرید در آینده ترغیب نماید.

بازاریابی پایگاه داده  Database Marketing

این بازاریابی با به کارگیری اطلاعات موجود در پایگاه داده مرتبط با مشتریان موجود و یا مشتریان بالقوه در جهت سفارشی نمودن استراتژی ارتباط با مشتری و با به کارگیری آن استراتژی در هرگونه کانال در جهت ترویج محصول یا خدمت اتفاق می‌افتد.

بازاریابی دیجیتال  Digital Marketing

بازاریابی دیجیتالی با به کارگیری تجهیزات دیجیتال مثل تلفن همراه هوشمند، رایانه، تبلت و بیلبوردهای دیجیتال برای مطلع نمودن مشتریان و شرکای تجاری در مورد کالا و خدمات می‌پردازد. بازاریابی اینترنتی، عنصر اصلی در بازاریابی دیجیتال می‌باشد.

بازاریابی مستقیم  Direct Marketing

این اصطلاح اشاره به تکنیکی دارد که سازمان از طریق آن به صورت مستقیم با مشتری خود ارتباط برقرار می‌نماید، نظیر: نامه، ایمیل، اس.ام.اس، پوستر و سایر ابزارهای ترویجی.

بازاریابی متنوع  Diversity Marketing

هدف از این نوع استراتژی و بازاریابی، جلب نظر فرهنگ های گوناگون می‌باشد. این فرهنگ ها دارای اعتقادات، باورها، انتظارات، سلایق و نیازهایی هستند که باید با در نظر گرفتن این عناوین، یک برنامه بازاریابی اختصاصی برای اثرگذاری بر این دسته از مشتریان هدف تبیین و پایه سازی گردد.

بازاریابی رسانه متقاطع  Cross-media Marketing

استفاده از کانال های چندگانه نظیر ایمیل، نامه، صفحات وب و نظیر آن در جهت ارائه اطلاعات در خصوص محصولات و خدمات به مشتری در جریان ترویج متقابل یا Cross-promotion، بکار گرفته می شود.

بازاریابی بشارتی Evangelism Marketing

این نوع بازاریابی که بازاریابی بشارتی نام دارد، شبیه به بازاریابی دهان به دهان است. برای به کارگیری بازاریابی بشارتی، شرکت می بایست میزان مشتریان حامی برند خویش را افزایش دهد، این به دین معناست که این مشتریان ویژگی های محصول یا خدمات را ترویج می دهند و سود شرکت را افزایش خواهند داد.

بازاریابی بدون عوض؛ شبه رایگان  Freebie Marketing
در این حالت، محصول را باقیمت بسیار ناچیز فروخته و یا کاملاً رایگان به مشتری ارائه می نمایند. هدف، فروش سایر تجهیزات تکمیل کننده این نوع محصولات یا خدمات در مراحل بعدی به همان مشتری می‌باشد.