مشاوره‌ای
 

پنج روش برای کارآفرینی و شروع کسب و کار با کمترین سرمایه اولیهمنابع مالی محدود و نداشتن سرمایه‌ی اولیه زیاد و کافی، موانعی مشترک در بین تعداد زیادی از علاقمندان به کسب و کار می‌باشد؛ اما این محدودیت به معنی این نیست که برای شروع کارآفرینی گزینه‌های دیگری وجود ندارد! اگر شما ترکیبی مناسب از مهارت، اخلاق و دانش بازاریابی داشته باشید، شروع کسب و کار با پول بسیار اندک نیز امکان‌پذیر اخواهد بود.
به عقیده‌ی آقای کریس گی‌یبو (Chris Guillebeau) نویسنده‌ی کتاب استارت آپ ۱۰۰ دلاری، برای کسب موفقیت در یک پروژه‌ی کسب و کار، علی‌الخصوص پروژه‌ای که برای راه‌اندازی آن ذوق و شوق دارید، فکر کردن دقیق به آن دسته از مهارت‌هایتان که می‌تواند برای حل مشکلی از دیگران مفید باشند، به‌ویژه اندیشیدن برای یافتن راهی جهت ترکیب آن مهارت‌ها، اهمیت بسیاری دارد.
اگر به کارآفرینی علاقمند هستید و برای شروع کسب و کار شخصی خود ذوق و شوق دارید ولی نگران نداشتن پول کافی برای شروع کسب و کار مورد علاقه خودتان هستید، حتما این پنج گزینه را مدّ نظر قراردهید:

۱. چیزی بسازید.

اگر در ساختن عروسک، مجسمه، لوازم دکوری، اپلیکیشن و هر چیز دیگری دارای مهارتی هستید گزینه‌ی اول شما برای کارآفرینی استفاده از این مهارت‌تان است. بله، ساختن هر چیزی هزینه‌های اولیه‌ای دربرخواهد داشت، اما معمولاً این هزینه‌ها آن‌قدر هنگفت نیست که نیاز به سرمایه‌ی اولیه‌ی آن‌چنانی داشته ‌باشد. از طرف دیگر، چون برای ساختن این‌گونه محصولات یا خدمات نیاز به اجازه‌ی دفتر کار نخواهید داشت، هزینه‌ی فرآیند تولید خیلی زیاد نمی‌شود و در نتیجه بخش زیادی از درآمد شما از فروش این محصولات سودی خالص خواهد بود. تصمیم‌گیری در خصوص آنکه چه چیزی بسازید بر عهده‌ی خودتان است، ولی برای فروش محصولات و بازاریابی محصولات گزینه‌های زیادی را در اختیار دارید.
اگر تمایل به فروش فیزیکی محصولات دارید می‌توانید به سراغ مغازه‌ها و فروشگاه‌های محله یا شهر خود بروید که یا مستقیماً به آن‌ها بفروشید یا قفسه‌ای از آن فروشگاه را اجاره نمایید و محصولات خود را در آن قراردهید و یا محصولات خود را در فروشگاه‌ها عرضه نمایید و میزان مشخصی که از قبل تعیین کرده‌اید را از فروش محصولات به صاحب فروشگاه بدهید. به لطف اینترنت این روزها فروش محصولات آسان‌تر از قبل شده و می‌توانید محصولات تولیدی خود را به‌صورت آنلاین توسط سایت های مختلف نیز در معرض دید مشتریان قراردهید. مکان‌های زیادی برای فروش آنلاین کالای دست‌ساز شما وجود دارد:
بسیاری از صاحبان کسب و کار محصولات خود را در سکوهای مختلفی برای فروش قرار می‌دهند تا به بهترین شکل در معرض دید قرار بگیرند. امر مهم در این خصوص در به‌روز بودن انبار در سایتهای مختلف می‌باشد.

۲. واسطه‌گری در فروش یک کالا یا خدمات

اگر در کسب و کارتان به هر دلیل قصد ساختن چیزی را ندارید، می‌توانید واسطه‌ی فروش کالا یا خدمات دیگران باشید و از این راه کسب درآمد نمایید. بسیاری از صاحبان کسب و کار با دوباره‌فروشی (واسطه‌گری) محصولاتی که قبلاً توسط شخص یا کمپانی دیگری ساخته شده‌اند، کسب و کارهای بزرگی را به‌راه انداخته‌اند. اینکار می‌تواند از راه‌ها و کانالهای مختلف انجام گیرد:

  •  دراپ‌شیپینگ (Drop shipping)

دراپ شیپینگ یکی از روش‌های خرده‌فروشی و از تکنیک‌های مدیریت زنجیره‌ی ارزش می‌باشد که در آن شخص یا کمپانی خرده‌فروش بدون انبارکردن محصولات (و به‌طور کل بدون داشتن انبار) سفارش را از مشتری دریافت کرده و برای تولیدکننده یا عمده‌فروش ارسال می‌نماید و از این طریق کالا را مستقیما از انبار دیگران برای مشتری ارسال می‌کند.
اگر به این روش علاقه دارید، در ابتدا یک فروشگاه آنلاین طراحی و درست کرده  (قالب‌های آماده‌ی وبسایت‌های اینترنتی این‌گونه فروشگاه‌ها با هزینه‌های مناسبی قابل دسترس است.) و با شرکت‌هایی که خدمات دراپ شیپینگ به‌خصوص امور مربوط به پذیرش سفارش را برای شما انجام می‌دهند شریک شوید. به‌عنوان مثال، Shopify که یک زمینه مناسب تجارت الکترونیک آنلاین است، راهنمای خوبی برای دراپ‌شیپینگ را دارا می‌‍باشد.

  •  فروشگاه‌های ارزان قیمت و حراج‌های گاراژی

اگر از آن دسته‌ از افراد تیزبین هستید و احیاناً اهل خرید و فروش اجناس دست‌دوم می‌باشید می‌دانید که این‌جور اجناس را کجا می‌توانید پیداکنید. می‌توانید در فروشگاه‌های دست دوم فروشی، آنتیک فروشی‌ها، بازارهای دست‌دوم فروشی و حراج‌های خانگی محصولات جالبی را پیدا نمایید و آنها را با قیمتی بیشتر از آنچه خریده‌اید در فروشگاه اینترنتی خود به‌صورت آنلاین به‌ فروش برسانید. یک مثال موفق اینکار صوفیا آموروسو، مؤسس شرکت Nasty Gal است. آموروسو شروع به خرید و بازفروش لباس‌های قدیمی و خاص در eBay نمود، و شرکتش تا حدی رشد کرد که در سال ۲۰۱۱ بیست و چهار میلیون دلار درآمد کسب نمود و بیش از ۲۰۰ کارمند استخدام کرد. کتاب او  "دختررئیس"، نگاهی الهام‌بخش به شروع کار او دارد. و از کتاب‌های پیشنهادی ما برای شما هم می‌باشد.

۳. خدمات بفروشید.

یک راه دیگر برای شروع کسب و کار و کارآفرینی با حداقل سرمایه‌، فروش خدمات به جای یک محصول فیزیکی می‌باشد. تنوع خدماتی که می‌خواهید ارائه دهید به پیش‌زمینه، مهارت‌ها و علایق شما بستگی دارد.
بعضی خدمات مستلزم دارا بودن مدارج تحصیلی بالا هستند، مثل حسابداری، اما برخی دیگر تنها با داشتن قدری دانشی ابتدایی می‌توان آن‌ها را انجام داده و خدمات آن را ارایه نمایید. مثل مراقبت از کودکان در منزل، چمن‌زنی، رانندگی و ... .
اگر تصمیم گرفتید از طریق استفاده از مهارت‌های شخصی خود از راه فروش خدمات کارآفرینی نمایید، یکی از مهم‌ترین مسائل، تهیه یک برنامه‌ی جامع برای ساخت و تقویت نام تجاری شماست. در ابتدا باید مطمئن شوید اسم شما و نام تجاری کسب و کارتان در مقابل دیدگان مشتریان بالقوه‌ی شما قرار خواهد گرفت. از شبکه‌های اجتماعی و روش‌های کم‌هزینه‌ی دیگر برای تقویت نام تجاری خود استفاده نمایید.
داشتن وبسایت ازجمله راههای مفید برای نشان دادن نمونه‌ کارهای شما به مشتریان و حتی سرمایه‌گذاران است. تجارب و سوابق خود را لیست کرده و درباره‌ی صنعت یا حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید وبلاگ‌نویسی را آغاز نمایید تا به مرور بازدیدکننده  خود راجلب کنید.

۴. معاملات کالا به کالا، خدمات با خدمات!

برای کارآفرینان جوانی که با کمترین سرمایه کسب و کار خود را راه‌اندازی می‌نمایند، استفاده از تمامی منابع موجود در بازار مهم است. اگر توانایی انجام خدماتی را برای سایر کسب و کارهای نوپا و کوچک دیگر دارا هستید و آن‌ها نیز می‌توانند گوشه‌ای از نیازهای شما را برآورده کنند، حتماً به آن‌ها هم مراجه نمایید و پیشنهاد همکاری دهید. شاید به این راحتی پاسخ مثبت دریافت نکنید، ولی چیزی را از دست نخواهیدداد. از مهارت‌های خود برای کمک به دیگران استفاده نمایید و مطمئن باشید نتیجه‌ای که می‌خواهید را به‌دست خواهیدآورد.
اگر کالا یا قطعاتی دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و جزو وسایل بی‌مصرف شما قرار دارد، از کامپیوتر قدیمی گرفته تا قطعات الکترونیکی و ...، همیشه افرادی هستند که به آن‌ها نیازمند می‌باشند. از تمامی منابع خود استفاده نمایید.

۵. از خدمات کم هزینه استفاده کنید.

در تمامی مراحل کارآفرینی، از آغاز تا مرحله رشد و توسعه، در کنار روش‌های اثربخش و البته گران‌قیمت، ابزارها و روش‌های کم‌هزینه‌تری نیز وجوددارد. کافی است کمی خلاق و بابرنامه باشید.
از طریق ابزارها و وبسایت‌های متعددی در اینترنت خواهید توانست وبسایتی کم‌هزینه طراحی کرده و بدون پرداخت هزاران دلار به طراحان، سیستم خرید و فروش آنلاین ایجاد نمایید.
شبکه‌های اجتماعی ابزاری ارزان قیمت هستند که به شما این امکان را می‌دهد که با میلیون‌ها کاربر در ارتباط بشوید. از عکس‌ها، نوشته‌ها و ویدئوهای خلاقانه و پرطرفدار استفاده نمایید، محتوای مناسب خلق کرده و برای خود نام و نشان معتبر ایجاد نمایید.
شروع کسب و کار مستلزم ابتکار و شوق و ذوق برای ایده‌ای‌ست که در سر دارید. وقتی کاری که از انجامش لذت می‌برید را پیدا کنید، احتمال یافتن راهی که همه چیز را درست و مرتب کند بیشتر می‌شود. لذا اگر به کارآفرینی علاقمند هستید یک ایده‌ی مناسب برای شروع کار پیدا کنید. ایده‌ای که مشکلی از مشتریان را رفع نماید. ایده‌ای که شما را به هیجان بیاورد! کارآفرینی از آنجا آغاز می‌شود. منتظر معجزه‌ای در زندگی خود نباشید؛ معجزه در درون خودتان است!