مقاله مشاوره‌ای


   راهکارها و روش‌هایی برای پیروزی بر رقبای بازار


رقابت یکی از اصول مهم در دنیای بازاریابی می‌باشد. شرکت‌هایی که بهتر بازاریابی نمایند بهتر رقابت کرده و به سود بیشتری هم خواهند رساند. رقابت انواع و اقسام مختلف دارد: رقابت در صنعت، رقابت بر سر نام و نشان تجاری، رقابت بر سر محصول و خدمات و... برای مثال امکان دارد شرکتی همه شرکت‌هایی را که کالاها و خدماتی مشابه تولید و عرضه می‌کنند رقیب خود بداند.

امکان دارد شرکت خودرو سازی فولکس واگن در صحنه رقابت خود را در برابر شرکت‌هایی ببیند که وسیله نقلیه مانند موتورسیکلت، دوچرخه و کامیون تولید و عرضه می‌نماید. برای اینکه در رقابت سربلند بیرون آیید بهتر است به همه‌ی رقیبان توجه نمایید.

رقبای مستقیم

رقیب مستقیم شرکتی است که محصول یکسان با شرکت شما با همان فرآیند تولید نماید. آنها از مشابه همان کاری که شما می‌کنید، پول درمی‌آورند.

رقبای غیرمستقیم

رقبای غیرمستقیم شرکت هایی هستند که همان کالا یا خدمت را با هدفی متفاوت می‌فروشند. این دسته، درآمدشان را از راه مشابه شما کسب نخواهند کرد.

رقبای جایگزین

رقیب جایگزین فردی است که یک مشتری به جای شما کالای مورد نیازش را از او می‌خرد. این رقبا از همان منابعی استفاده می‌کنند که شرکت شما آنها را برای تولید محصولاتتان به‌کار برده‌ا‌ید. شناسایی این مشتریان بسیار چالش برانگیز و سخت است. باید به یاد داشت که این مشتریان هستند که رقابت اصلی را برای ما تعریف می‌کنند. پس باید با مشتریان صحبت کرده و به مکالمات آنها در رسانه‌های اجتماعی گوش دهیم و روش انتخاب آنها را برای خرید درک نماییم.برای اینکه بتوانید برتر از رقبا باشید و موفق تر عمل کنید بهتر است اصولی را مدنظر قرار دهید. راهکارهای زیر می‌تواند مفید باشد:

از روش‌های بازاریابی غیر‌قــراردادی، غیرمعمول و نامتعارف استفاده نمایید.

متاسفانه در بیشتر كسب و كارها از روش‌های بازاریابی مشابه آنچه سایر رقبا به كار می‌برند، استفاده می‌شود. سعی كنید، از روش‌های جدید و غیر‌كلیشه‌ای برای تفاوت دادن خود از رقبا استفاده كنید. اگر روش‌ بازاریابی شما خاص و مخصوص باشد، به‌طور یقین توجه بیشتری را به خود جلب می‌كنید و فروش شما افزایش خواهد یافت.

به عنوان مثال، بیشتر كسب و كارهای اینترنتی فقط از روش‌های بازاریابی online برای ایجاد ترافیك روی وب‌سایت‌هایشان استفاده خواهند کرد. با استفاده از بعضی روش‌های بازاریابی offline می‌توانید در رقابت سنگین و تنگاتنگ online پیروز شوید و ترافیك بیشتری را روی وب‌سایت خود ایجاد نموده و فروش شرکت خود را بیشتر كنید.

در جست و جوی بازارهای ناب و دست نخورده باشید

وقتی برای تسخیر مشتریان یا بازارهایی مشخص هدف‌گذاری بازاریابی می‌كنید، به یاد داشته باشید كه رقبای شما هم همین عمل را انجام می‌دهند، در این حالت شما هرگز نمی‌توانید از رقابت دوری كنید و باید با رقیبان خود بجنگید. سعی كنید در جست‌وجوی بازارهای ناب و دست ‌نخورده‌ای باشید كه هنوز مورد توجه رقبای شما قرار نگرفته‌اند. شما می‌توانید با كمترین تلاش یا حتی بدون دردسر در رقابت، این بازارهای ناب را به خود اختصاص دهید.

حرفه‌ای باشید!

یكی از موثرترین روش‌های پیروزی در یك رقابت این است كه در زمینه كاری خود متخصص و حرفه‌ای باشید و اگر حرفه‌ای نیستید از افراد حرفه ای کمک و مشاوره دریافت نمایید و این امر را به مخاطب‌تان ثابت كنید. مشتریان آینده شما یك فرد حرفه‌ای را به چشم یك كارشناس خبره می‌نگرند و اطمینان دارند كه او دانش و آگاهی لازم را در زمینه كاری موردنظر، برای كمك به نیازهایشان دارد. البته باید اضافه کرد که شما مجبور نیستید كه نظام بازاریابی فعلی خود را به اثبات حرفه‌ای بودن خود محدود نمایید.