مقاله مالیاتی

 

پاسخ به چندین سوال از سوالات رایج مالیاتیچرا مهارت تهیه و تکمیل اظهارنامه مالیاتی بسیار مهم و سازنده است؟

به عنوان یک حسابدار و یا صاحب کسب و کار، باید به خوبی بدانید که هر واحد صنفی یا شرکت ، وظیفه دارد هر سال گزارش مالی کامل خود را به اداره دارایی ارائه نماید و بر همین اساس مالیات خود را پرداخت کند.

یکی از روش های محاسبه مالیات روش خوداظهاری مالیاتی است. در این روش یک شرکت کارنامه مالی خود را در قالب اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی تسلیم می‌نماید و اعلام می‌دارد چه مقدار درآمد طی سال داشته و چه مقدار مالیات باید برآن اساس پرداخت نماید. پس در این گزارش میزان درآمدها، هزینه ها، حقوق پرداختی به پرسنل و استهلاکات ثبت و ارائه می شود. پس از رسیدگی و بررسی اظهارنامه توسط حوزه مالیاتی و محاسبه معافیت ها، مبلغ نهایی مالیات قابل پرداخت به مودی اعلام خواهد گشت.

عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی چه عواقب و اتفاقاتی را در پی خواهد داشت؟

تهیه اظهارنامه مالیاتی درست و دقیق یکی از مهارت های مهم حسابداران حرفه ای می‌باشد. چرا که اگر ناآگاهی از قوانین و مقررات و بی تجربگی در ثبت درست و دقیق اطلاعات مالی اتفاق بیفتد، اظهارنامه از طرف دارایی مورد قبول واقع نخواهد شد و مشکلات بسیاری برای شرکت به وجود می‌آید که حتی ممکن است مالیات شرکت به صورت علی الراس محاسبه گردد و چند برابر مقدار واقعی که باید مالیات بپردازید، برای شما محاسبه گردد. از همین رو در صورت نبود یک حسابدار حرفه ای در شغل و یا شرکت خود، مراجعه به یک مرکز مشاوره دراین خصوص بسیار حایز اهمیت است ولی دقت داشته باشید که باید مرکزی باشد که از مشاوران خبره و باتجربه در این زمینه بتوانید کمک بگیرید و سابقه این مرکز مشاوره بسیار مهم است.

در قانون مالیات های مستقیم تشویق هایی در قالب جایزه خوش حسابی، بخشودگی بخشی از جرایم و استفاده از معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده است که چنانچه مودی در زمان تعیین شده اقدام به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات نماید از آن بهره مند خواهد شد.

باید به یاد داشته باشید که عدم ارائه اظهارنامه در موعد مقرر شما را مشمول پرداخت جریمه می‌کند. همچنین در صورت کتمان درآمد یا اعلام هزینه های غیر واقعی در اظهارنامه ، جریمه به مودی تعلق خواهد گرفت. چنین جرائمی مشمول بخشودگی نمی شوند.

مهارت اظهارنامه نویسی چه تاثیری بر درآمد حسابداران دارد؟

باتوجه به مطالب گفته شده ملاحظه می کنید که یکی از وظایف مهمی که بر عهده حسابداران شرکت ها و صاحبان مشاغل است تهیه درست و دقیق اظهارنامه و ارائه به موقع آن به سازمان اداره و امور دارایی است. حسابدارانی که علاقمند به پیشرفت در کار خود و افزایش تخصص خود در حوزه حسابداری مالیاتی می‌باشند حتما باید به اصول تهی اظهارنامه تسلط کامل داشته باشند و با گذراندن دوره های آموزشی مربوط و طی کارآموزی مهارتهای لازم را در این زمینه به دست آورند و مطمئنا چنین افرادی از حقوق و درآمد بالاتری نسبت به سایر همکاران خود برخوردار خواهند شد.

همچنین داشتن دانش و مهارت نوشتن اظهارنامه و دفترنویسی به شما کمک می کند بتوانید شغلی مستقل داشته و با زندگی کارمندی خداحافظی نمایید. بسیاری از شرکت ها انجام امور مالیاتی خود را به حسابداران مستقل و یا شرکت های حسابداری می سپارند. شما می توانید همزمان چندین پروژه تهیه اظهارنامه و دفترنویسی را از چنین شرکت هایی دریافت نموده و درآمد مناسبی از این راه به دست آورید.

ما در گروه مشاورین سیناتدبیر ، یک دوره آموزشی برای کلیه حسابداران و به کلی افراد صاحب مشاغل آماده کرده ایم که نکات مهم و اساسی در تهیه اظهارنامه مالیات عملکرد را به شما آموزش خواهیم داد.

بد نیست برای اطلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل نمایید!