مقاله مشاوره‌ای

 

روش و تکنیکی ساده برای حل مشکلات در کسب و کارتقریبا هر مشکل در فعالیت کاری را می توان به عنوان یک پدیده و یک فرصت به حساب آورد. فرصتی برای تجربه یک اشتباه که آن را دیگر تکرار نکنیم اما معمولا مشکلاتی که پیش می آید را نمیدانیم چطور باید شروع به حل آن نماییم ! از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم، چه کارهایی در راهِ حل مشکل مورد نظر در کسب و کار انجام دهیم و معمولا این ندانستن باعث میشود استرس زیادی داشته باشیم و آرامش خیال مان را از دست بدهیم که همین امر باعث میشود در مورد تصمیم گیری هایی که انجام میدهیم عجله کنیم یا با دقت کافی آن را انجام ندهیم..

ابتدا باید مشکل خود را طرح نمایید:

ابتدا مشکل شرکت یا شغل و کار خود را برای خود یا در صورتی که همکارانی دارید مطرح کنید.
حتی می توانید آن را یادداشت کنید.
مشکلات را به اجزای کوچک تقسیم نموده و همه آنها را بنویسید و در این مرحله میتوانید در مورد آنها تفکر و حل مسئله بهتری داشته باشید…

گردآوری اطلاعات:

برای مشکل خود می توانید از منابع مختلف کمک و مشاوره بگیرید.
یکی از منابع وسیع و گسترده اینترنت می‌باشد. میتوانید در مورد مشکل خود در اینترنت به جستجو بپردازید و یا اگر در دسترستان قرار دارد از فروشگاه یا شرکت مشابهی به عنوان مشتری خود را معرفی کنید و از شرایط موفقیت آن ها اطلاعات کسب نمایید.
همچنین می توانید به کتاب ها مراجعه کنید.
برای اینکه هزینه ای برای کتاب های مورد نظر پرداخت نکنید می توانید در یک کتابخانه با هزینه ای بسیار کم عضو شوید و از اطلاعات و کتابهای آن استفاده نمایید.
همچنین منبعی مطمئن و علمی برای حل مشکلات بعدی و همچنین منبع اطلاعاتی خوبی در زمینه پیشرفت کاری شما خواهد بود.مشکل افراد شما هستند؟

• آیا در شرکتی کار میکنید و چند نفر را استخدام کرده اید و به این نتیجه رسیده اید که آن ها موثر و کارا نیستند؟
• آیا در انتخاب خود اشتباه کرده اید یا آنها را در جایگاه اشتباهی گذاشته اید؟

مهم نیست! آنها را بخواهید و از آنها ارزشیابی کنید.

اطلاعاتی که باید آنها داشته باشند را در هر مقامی که هستند به صورت پرسش بدست آورید و در یک برگه به آنها بدهید و ببینید توانایی آنها در کجا هست و آیا اصلا مناسب چنین کاری هستند یا خیر؟

اگر کسی را استخدام نکرده اید چی؟

و اگر افراد دیگری با شما کار نمی کنند و یک شغل انفرادی دارید خودتان دست به کار شوید و یا از کسی بخواهید تا این فرم را برای شما آماده کند و خودتان را ارزیابی کنید و ببینید آیا مناسب این کار و کسب و کاری که در آن قراردارید، هستید یا خیر!

اگر مناسب نبودید چی؟

اگر بعد از پایان ارزشیابی به این نتیجه رسیدید که بدرد اینکار نمیخورید باید چه کار کنید؟

شما 2 راه پیش رو دارید: یا این کار را می خواهید یا نمیخواهید!

اگر به شغلی که در آن قرار گرفته اید، علاقه دارید و میخواهید این کسب و کار را برای خود در نظر بگیرید پس باید سخت تلاش کنید تا به آن برسید. از تمام منابع در دسترس کمک بگیرید و اگر با موضوع کاری شما کلاس و یا آموزشگاهی وجود دارد نیز می توانید به آن مراجعه نمایید  و آموزش بگیرید و یا حتی اگر وقت بیشتری دارید می توانید در مورد حیطه کاری خود به مدارس و یا دانشگاه بروید و مشاوره های لازم را دریافت کنید و آموزش های تخصصی تری فرا بگیرید و همچنین با این کار مدرکی نیز در دست دارید.

فرم نظر سنجی!

بعد از اینکه در انتخاب شغل خود موفق شدید و توانستید آن را انتخاب نمایید و یا در ارزشیابی خود موفق شدید می توانید از مشتریان خود نظر بگیرید. بعد از جمع آوری اطلاعات می توانید راه حل های ارائه شده را در قالبی جذاب و قابل درک بنویسید و از آنها بخواهید تا در مورد راه حل های ارائه شده شما نظر بدهند و حتی میتوانید به طور مثال از راه حل های پیشنهادی آن ها نیز مطلع گردید.

سپس از همکارانتان یا کسانی که  شغلی همانند شغل شما دارند برای حل مشکل، مشاوره بگیرید و ایده هایی بخواهید و تمامی ایده ها را یادداشت کنید. اگر به افرادی مانند این دسترسی ندارید میتوانید از دوستان و آشنایان کمک بخواهید.

سپس از تمام افرادی که می شناسید به ترتیب در مورد هر ایده نظر آنها را بنویسید و سپس با همکاری و مشورت با افراد کارآمدتر آنهایی که بهتر و موثرتر هستند را به کار بگیرید.

آخرین مرحله چیست؟

بعد از گذراندن تمامی مراحل وقت اجراست.
هنگامی که نوبت به مرحله اجرا رسید نیز می توانید از همکاران و یا افرادی که تخصص کافی دارند و مشاوران خوبی هستند مشورت بگیرید تا بتوانید اجرای راه حل ها را به بهترین شکل انجام دهید.
اگر مرحله اجرا خوب انجام نشود بدانید که تمام کارهایی که تا الان انجام داده اید فقط اتلاف وقت بوده است و مشکلتان حل نمیشود و حتی ممکن است مشکلات جدیدی نیز به وجود آید…