دانستنیهای حسابداری

 

   اهمیت مطالعه و افزایش معلومات در حسابداریشاید خیلی از ما حسابداران و مشاوران به دلیل مشغله خیلی زیاد و توجه به نکات مربوط به اجرای قوانین در کار خودمان ، فقط تکنیک ها و مباحث همان شغل را مسلط هستیم و از دیگر موضوعات فاصله می‌گیریم. مثلاً حسابداربازرگانی هستیم و تمرکز و تسلط ما بر موضوعات این رشته یعنی تنها حسابداری است ، در صورتی که از حسابداری تولیدی و صنعتی دور شده ایم . مطالعه روزانه ۵ دقیقه به دیگر عناوین و مطالب حسابداری می تواند بر معلومات شما بیفزاید و شما را به همه مطالب تخصصی نزدیکتر و نزدیکتر نماید .

در این بخش به یکی از مباحث مهم حسابداری تولیدی اشاره کرده‌ایم و سعی می کنیم دانستنیهای قبلی  را برای شما یادرآوری نماییم .

قیمت تمام شده کالا و خدمات را چگونه تعیین و مشخص می کنید ؟

هزینه یابی ، یک اصل بسیار مهم در تعیین قیمت تمام شده کالا و خدمات می باشد که بوسیله سیستم های هزینه یابی قیمتها مشخص خواهد شد . اگر در سیستم هزینه یابی ، مواد ، دستمزد و سربار را با اطلاعات واقعی ثبت نماییم به آن هزینه یابی واقعی می گویند. اما اگر در سیستم هزینه یابی مواد و دستمزد را بنابراطلاعات واقعی و سربار بر اساس اطلاعات برآوردی باشد اصطلاحا” هزینه یابی نرمال گفته می شود و همچنین در سیتم هزینه یابی استاندارد ، مواد و دستمزد و سربار برطبق استاندارد ثبت خواهد شد .

مفاهیم جدید هزینه یابی چیست ؟

1- هزینه یابی بر مبنای فعالیت ABC:

هزینه یابی بر مبنای فعالیت ABCاست که مخفف Activity Base Costing می باشد . در این نوع سیستم هزینه‌یابی یک رابطه علت و معلولی بین وقوع هزینه ها و فعالیت ها برقرار می‌شود که در نتیجه برای هر فعالیت یک عامل هزینه در نظر گرفته خواهد شد و هزینه ها بر مبنای عامل هزینه زای مصرف شده به هر کدام از محصولات اختصاص داده می شود .

2- هزینه یابی بر مبنای هدف:

در این نوع سیستم هزینه‌یابی، حداکثر قیمت تمام شده مجاز یک محصول قبل از طراحی و تولید برآورد می‌گردد. یعنی بهای تمام شده در این نوع سیستم هزینه یابی برابر است با یک حاشیه سود قابل قبول .

کاربرد سیستم هزینه یابی سفارش کار چیست ؟

زمانی این سیستم حسابداری به کار برده می شود که محصولات تولیدی طی یک دایره و یک دوره معین و با یکدیگر مشابه نباشند و از یکدیگر قابل تفکیک باشند . این سیستم بیشتر در مورد شرکت های پیمانکاری ، کارخانجات کشتی سازی ، هواپیما سازی ، تعمیرگاه های اتومبیل و نظایر آنها کاربرد خواهد داشت .

به طور کلی ویژگی های شرکت هایی که از سیستم هزینه یابی استفاده می کنند عبارتند از :
  • تولیدات آنها براساس سفارش مشتری انجام شود .
  • طراحی و شکل محصول توسط مشتری ارائه می‌گردد.
  • تولیدات آنها معمولا” تکراری نبوده و دارای مشخصات منحصر بفرد است .
  • بهای تمام شده تولیدات آنها معمولا” متفاوت است .
  • مشتری محصولات این گونه شرکت ها معمولا” قبل از تولید محصول وجود دارد و سپس محصول مورد نظر تولید می شود .
  • رهگیری هزینه های تولید به هر سفارش یا محصول به سهولت امکان پذیر است .
  • قیمت فروش اینگونه محصولات معمولا” بر طبق درصدی از بهای تمام شده تعیین می شود .
  • معمولا” در اینگونه شرکت ها هزینه انبارداری و بازاریابی ناچیز می‌باشد .

در سیستم هزینه یابی سفارش کار ، هر یک از محصولات به عنوان یک مرکز هزینه تلقی گردیده و برای هر سفارش یک کارت سفارش با شماره های معین در نظر گرفته می شود و هزینه های انجام شده برای تکمیل هر سفارش ، مواد مستقیم ، دستمزد مستقیم و سربار ساخت در این کارت ثبت می گردد ، کارتهای هزینه سفارش در واقع معین حساب کالای در جریان ساخت به حساب می‌آیند .

در این سیستم محاسبه نرخ جذب سربار ضرورت پیدا خواهد کرد زیرا در زمان تحویل کالا به مشتری و به تبع آن محاسبه سود یا زیان هر سفارش اطلاعات واقعی سربار در دسترس نمی باشد، از همین رو باید از سربار جذب شده استفاده گردد.

اگر در این قسمت احتمال کمرنگ شدن معلومات خود را می بینید حتما” در این موضوعات بیشترمطالعه و تمرین نمایید.