مواردی که در مصاحبه‌های کاری باید توجه کرد !


در مصـاحبه ی کـاری شرکـت، به این موارد دقـت نمایید.

زمانیکه که برای مصاحبه کاری وارد شرکتی می‌شوید، در زمانی که منتظر نشسته اید تا نوبت مصاحبه شما برسد به جای نگرانی و فکر کردن به سوال و جواب‌های تکراری، چشم بیندازید اطراف شرکت و زیر و بم آن را درآورید.
وقتی به اطراف شرکت توجه می‌نمایید، می‌توانید تا حدی فرهنگ و قوانین شرکت را تشخیص دهید و ببینید که آیا کار در این محیط مناسب شما هست یا خیر.البته لازم به ذکر است که همیشه با نخستین نگاه به محیط نمی توان پیش بینی دقیقی داشت اما ضرری هم ندارد.
مصاحبه کاری یک خیابان دوطرفه می‌باشد. این فقط شما نیستید که مورد بررسی و ارزشیابی قرار خواهید گرفت، بلکه شما هم شرکت و کارمندان آنجا را زیر ذره بین می‌برید. این وظیفه هر کارمندی است که هنگام مصاحبه، شرکت مقصد را مورد تحلیل قرار خواهد داد.
دکتر کارترین بروک، مدیر خدمات شغلی علوم انسانی در دانشگاه تگزاس در آستین، می‌گوید: «زمانیکه که برای مصاحبه وارد شرکتی می‌شوید، در نتیجه استرس زیاد فراموش می‌نمایید به محیط و افراد آن شرکت توجه نمایید. اما فقط برای یک دقیقه دست از استرس بردارید و دور و بر خود را نگاه کنید. 30 ثانیه از زمان خود را به نگاه به چیدمان میزها سپری نمایید. آیا کارمندان وسایل شخصی روی میز خود دارند؟ آیا مکالمه میان کارمندان غیرررسمی و دوستانه می‌باشد؟ آیا آنها راحت هستند یا استرس دارند؟ آیا تصور می شود که همه در حال انجام یک پروژه فوری و فورس ماژور هستند؟ ». این توجهات ساده باعث می‌گردد تا دیدگاه جدیدی نسبت به شرکت مقصد پیدا نمایید.در ادامه 10 نکته را اشاره نموده‌ایم که باید هنگام مصاحبه کاری به آنها توجه نمایید:
1/ کارمندان چگونه با یکدیگر رفتار می‌کنند؟
آیا کارمندان با یکدیگر رفتار دوستانه و بدون استرس دارند؟ آیا منشی شرکت رفتار آرام و با اخلاقی دارد؟ آیا با لبخند با شما صحبت می کنند؟ توجه به این مسایل بسیار مهم است.
2/ آیا کارمندان شاد و خوش برخورد هستند؟
این چیزی است که می توانید در طول مصاحبه کاری متوجه گردید. از همان لحظه ورود و رفتار منشی گرفته تا توجه کردن به دیگر افراد مشغول به کار در آن شرکت و رفت و آمدهای آنها می‌توانید تشخیص دهید آیا فضای شرکت سالم می‌باشد یا مسموم؟ آیا تمام افراد در آرامش کار می‌کنند و شاد هستند یا در نهایتِ استرس و نگرانی کار می‌کنند؟ خوشحال بودن، لبخند به لب داشتن و خوش برخوردی کارمندان در یک شرکت بسیار مهم می‌باشد زیرا می توانید قوانین و جو شرکت را از روی رفتار آنها تشخیص دهید.
3/ کارمندان چگونه پاسخ تلفن ها را می‌دهند؟
آیا مکالمات تلفنی افراد مدیریت شده و درست است یا به گونه ای حرف می زنند که گویا از روی نوشته دارند می‌خوانند؟ نوع صحبت های تلفنی افراد به خصوص در شرکت ها و سازمان های بزرگ نمایانگر شرایط کاری و ذات درونی شرکت آنها می‌باشد. با همین مکالمه ساده خواهید توانست تشخیص دهید که آیا همه کارها زیر ذره بین مدیران است و کارمندان هیچ اراده ای از خود ندارند، یا افراد خودشان می توانند تشخیص دهند چه کنند و مدیران نیز دست آنها را باز گذاشته اند؟ وقتی خیلی کتابی حرف می زنند، یعنی به شکل دایم تحت کنترل هستند. وقتی راحت صحبت می کنند یعنی آزادی عمل در کارهای خود دارند.
4/ به حرکات و زبان بدن کارمندان توجه نمایید !
حرکات افراد یک شرکت نیز کاملا بیانگر جو و فضای داخلی شرکت است. وقتی بی هدف از این طرف به آن طرف می روند شاید به این معنی باشد که از روی استرس زیاد نمی دانند چه باید انجام دهند.
5/ آیا سرعت انجام کارها در شرکت بالا می‌باشد؟
البته این موضوع در بخش های مختلف شرکت ها متفاوت است. اما برخی از شرکت ها تمایل دارند همه کارها با بالاترین سرعت ممکن انجام گردد. در نتیجه، کارمندان همیشه در حال دویدن هستند، تلفن ها مدام زنگ می‌خورند و همه اتفاق ها بسیار سریع و بی وقفه روی خواهند داد که آیا این شرایط کار را دوست دارید؟ آیا دوست دارید همیشه تحت فشار و استرس زیاد باشید؟ ببینید آیا می توانید در این شرایط کار کنید و سپس انتخاب کنید که در آنجا استخدام شوید یا خیر.
6/ آیا محیط شرکت سازمان یافته می‌باشد؟
آیا قرار مصاحبه شما درست و در زمان تعیین شده انجام می‌گردد؟ چند دقیقه این طرف یا آن طرف شدن و نشستن در سالن اهمیت ندارد، منظورمان این است که آیا مدیر خودش دیر آمده است و عذرخواهی هم نمی کند؟ از طریق برگزاری مصاحبه هم خواهید توانست نظم و سازمان یافتگی شرکت را تشخیص دهید. آیا مدیر یا مسوول مصاحبه حواسش به مصاحبه است یا دایما با تماس های تلفنی تمرکزش را از دست می دهد؟ زمان مصاحبه باید بدون هیچ گونه حواس پرتی انجام شود. وقتی اتفاق های این چنینی روی می دهند یعنی آن شرکت برنامه سازمان یافته یا مدیریت درستی ندارد.
7/ ظاهر دفتر کاری شرکت چگونه است؟
با توجه به این مساله می توانید فرهنگ شرکت را تشخیص دهید. آیا کارمندان میزهای خود را به سلیقه شخصی تزئین نموده اند؟ اگر موقعیتش را داشتید سعی کنید اتاق های مختلف شرکت همچون اتاق جلسات، اتاق ناهار یا حتی دستشویی را نگاه بیندازید. برای مثال، ببینید که آیا اتاق کنفرانس کامل و درست یا فقط یک میز و چهارتا صندلی است؟ همه این مسایل می تواند نشان دهنده مدیریت خوب و توجه مدیر به کارمندان و محیط کار آنها باشد.
8. نوع پوشش کارمندان چگونه می‌باشد؟
برخی از شرکت ها لباس فرم و کاملا رسمی دارند و برخی دیگر برایشان مهم نیست کارمندان چه چیزی خواهند پوشید. با نگاه به لباس کارمندان می توانید راحتی یا اجبار در شرکت را متوجه شوید.
9/ طرز رفتار مدیران با کارمندان چگونه است؟
البته این موضوع را نمی توان به راحتی تشخیص داد. اما اگر فرصتش برایتان پیش آمد حتما به نوع رفتار سرپرست یا مدیر با کارمندان توجه نمایید.
10/ آیا همه سرشان شلوغ است؟
برای درک کردن حجم کاری شرکت باید به همه کارمندان توجه کنید و ببینید آیا همه حسابی مشغول کار هستند یا خیر. آیا کارمندان کارهای زیادی برای انجام دارند؟ روی میز آنها پر از کارهایی است که باید انجام شود؟ گاهی به نظر می رسد کارمندان کاری برای انجام ندارند. یا گاهی بسیار خسته دیده می شوند که نشان از کمبود کارمندان دارد.